Informace

JAK VYBRAT MATRACE?

Spánek a zdravé spaní

V průměru každý z nás stráví 1/3 života ve spánku, a proto je podstatné jak a na čem spíme. Správný výběr matrace nám může napomoci od bolestí zad, hlavy, kloubů a může celkově zlepšit kvalitu spánku.
Během spánku obnovujeme naše síly. Mysl odpočívá, zotavuje se z napětí, stresu každodenního života a k tomu je potřeba příjemný, a na míru každého jednotlivce přizpůsobený, matracový systém.

Pro laika je samozřejmě těžké zorientovat se ve změti nabízených zdravotních matrací. My se touto problematikou ve firmě NÁBYTEK HONZA - ZDRAVÉ SPANÍ zabýváme již mnoho let a každým rokem pro Vás připravujeme aktualizovanou ucelenou kolekci matrací. Vybíráme od českých i zahraničních výrobců v daném typu jen ty nejlepší matrace a rošty. Můžeme tak nabídnout daleko více druhů, než kdybychom propagovali jen jednoho výrobce.
Tímto textem bychom Vám rádi napomohli v orientaci v typech matrací, roštů a používaných materiálech.

Nejprve několik rad pro zdravé spaní

  1. Anatomicky správná podpora těla . Při spánku musí být páteř podepřena ve svém přirozeném fyziologickém tvaru jak v poloze na zádech, tak v poloze na boku. Jde o to, aby se mohly uvolnit ploténky, svalstvo, velké klouby i vnitřní orgány.
  2. Zónovost matrace. Správná matrace musí vyhovovat přirozeným zakřivení těla, tj. v místech vyvýšení (ramena, boky) musí matrace ustoupit a naopak v místech, kde je potřeba kontury těla vyplnit (úzký pas), musí mít schopnost podepření. Nesmí totiž docházet k extrémním bodovým tlakům, aby nebyl narušován krevní oběh.
  3. Pohodlný spánek vyžaduje dostatečně velký lehací prostor . Velikost matrace musí odpovídat vnitřním rozměrům postele. Postel by měla být alespoň o 20 cm delší než naše výška a široká 90 cm (dvojlůžko minimálně 160 cm )
  4. Konstrukce matrace i postele musí umožňovat přístup vzduchu k tělu. Při spánku, kromě potu, vylučujeme další látky z těla, proto použité materiály musí dobře vstřebávat a odvádět vlhkost . Je žádoucí, aby se lůžkoviny nezastýlaly a mohly přes den větrat.
  5. Matrace musí zajišťovat optimální tepelnou pohodu , to znamená, že se tělo nesmí přehřívat ani podchlazovat. Důležité je ložnici nepřetápět, ale nesmí v ní být chlad ani průvan.
  6. Veškeré použité materiály (lůžkoviny, podložky, matrace, nosné rošty, korpusy postelí) musí být zdravotně nezávadné .
  7. Matrace by měla být rozebíratelná z hlediska údržby nebo by měla mít alespoň snímatelný potah, umožňující praní nebo čištění .
  8. Postel umisťujeme do dostatečně veliké místnosti, aby byl zaručen přirozený přísun kvalitního vzduchu , který podpoří relaxační účinky spánku . Z tohoto důvodu je nevhodné zřizovat místo pro spaní pod stropem (platí jak pro dospělé, tak pro děti), v blízkosti radiátorů nebo pod oknem (kde tzv.protahuje).
  9. Při výběru lůžkovin, postele a dalšího zařízení ložnice dáváme přednost uklidňujícím nedráždivým barvám. Do ložnice by neměl pronikat vnější hluk nebo umělé světlo.

 

Typy matrací

  • Pružinové matrace – klasické pružiny (systém Bonell) zaručují přijatelné ortopedické vlastnosti a zároveň zajišťují vzdušnost postele. Pro děti a nižší váhové kategorie jsou vhodné matrace kombinované s polyuretanem. Pro vyšší zatížení je vhodnější gumožíně . Pružinové matrace jsou vhodné na pevný lamelový rošt nebo na pevnou podložku (např.laťový rošt nebo deska).
  • Taštičkové matrace větší množství pružinek, které nejsou vzájemně spojeny drátem, lépe podpírá páteř. Dále je možno vybírat dle vrchní vrstvy tuhost matrace. Taštičkové matrace jsou vhodné na pevný lamelový rošt nebo na pevnou podložku.
  • Polyuretanové matrace matrace z pěn vyráběných metodou za tepla(např.Molitan). Buněčná struktura těchto matrací je hůře prodyšná a proto jejich životnost je nižší. Správné podepření páteře zaručí až lamelový rošt. Uložit polyuretanovou matraci na pevnou podložku můžeme jen je-li matrace zónová – různě tuhá po délce.
  • Matrace ze studených pěn – kvalitní pěny vyráběné metodou za studena s otevřenou buněčnou strukturou. Vynikají elasticitou, provzdušněním a výbornou stálostí tvaru. Zónové matrace velmi dobře podpírají páteř – toho je docíleno perforací, použitím různě tuhých materiálů  nebo vkládáním výztuh . Matrace jsou dle hmotnosti člověka vhodné buď na pevnou podložku nebo na lamelový rošt.
  • Latexové matrace – směs syntetického a přírodního kaučuku. Vynikají elasticitou a výbornou stálostí tvaru. Liší se výškou, počtem zón tuhosti a objemovou hmotností. Matrace je nutné položit na lamelový rošt s počtem lamel alespoň 28.
  • Lamelové matrace – systém s lamelami uvnitř matrace. Možnost výběru tuhosti matrace, materiálu (studená pěna, latex, viscoelastický latex) a varianty zónování(Sára, Zora). Vynikají variabilitou (možnost ušít matraci přímo na tělo) a možností vyměnit její libovolné komponenty. Matrace jsou vhodné na pevnou podložku nebo na polohovací laťový rošt.
  • Matrace z viscoelastických pěn Matrace z tzv. líných pěn. Materiál, který tělesným zahřátím měkne a tím uvolňuje protitlak podložky na exponovaných místech. Dochází ke zlepšenému prokrvení, spánek je klidnější a zmenšuje se nutnost neustálé změny polohy při spánku. Matrace jsou dle výšky a zónování vhodné na pevnou podložku nebo na lamelový rošt.
  • Vodní matrace – matrace do speciálně upravených rámů postelí. Velmi vhodné proti proleženinám .

 

Potahy

  •   potah by měl být snímatelný s možností vyprání
  •   obsahují přírodní nebo syntetická vlákna
  •   použité materiály musí být vzdušné
  •   výběr potahu podle zimní a letní strany není podstatný neboť rozdíl mezi hřejivostí a chladem je minimální

Rošty

  • můžeme rozdělit – laťové (rolovací, v rámu), lamelové, segmentové
  • na 15 lamelové, 28 lamelové a 42 lamelové (čím více lamel, tím lepší podpora páteře)
  • s plastovými nebo gumovými pouzdry (gumová pouzdra umožní výkyv i v kraji roštu)
  • nepolohovací, polohovací včetně motorových
  • s nastavitelnou tuhostí ve středové části nebo bez nastavitelnosti

 

Anatomické polštářky a lůžkoviny

  • tvarované pro podepření krční páteře (žádné matrace sama o sobě krční páteř nepodepře)
  • dle kvality použitého materiálu – polyuretanové, s výplní z dutého vlákna, latexové, z viscoelastické pěny.

Lůžkoviny musí být prodyšné, pohlcovat vlhkost, tepelně vyhovující, příjemné na omak a pratelné. Liší se gramáží, výplní, potahem.

 

Proč narážíte v obchodech na levnější matrace?

Znáte sílu drátu v pružinových matracích? Mají dostatečně tuhou roznášecí vrstvu na pružinách? Je použitý potah snímatelný a pratelný? Jaká je hustota použitého materiálu v latexových matracích nebo v matracích ze studených pěn? Není matrace příliš nízká? Víte na jaký typ roštu je možné matraci položit?

 

Honza se zabývá problematikou zdravého spaní již od roku 1996. Přijďte si lehnout k Honzovi!

 
0.2 s